OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Jednorožec

jednoroŽecdivný pegas

 

 

Mnohí ľudia , keď si predstavujú slovo jednorožec sa spolu s ním aj usmievajú. Prečo? Pretože je to nádherný tvor . Máme chuť sa ich dotknúť no zároveň sa nám pri tom trasie ruka.  Jeho či plné tajností nám totiž nedávajú odpoveď áno no ani nie.

 

Jednorožec ako jedinec je v podstate kôň s rohom. Podobne ako aj kôň je to nádherné , hrdé a niekedy doslovne pyšné zviera. Kráča so vztýčenou hlavou, jemne poklusávajúc, údajne skoro v každej lesnatej oblasti Severnej Európy . Utkvel názor, že jednorožec môže znázorňovať nevinnosť, no taktiež voľnosť, lásku ... Srsť má na dotyk jemnú, hladkú, uspávajúcu. Vraj je biela no určite existujú aj čierny jedinci. No nemyslite si, že keď sú čierny budú zlý. Po celom svet si tvoria stáda a rodiny , ktoré mnohé ľudské oká nikdy nezazrú. Malé žriebä jednorožec mám najprv zlatú farbu, neskôr striebornú a potom sa zmení na konečnú, s ktorou prekonáva mnohé kopce.  Okrem ich ohromujúcej kráse, z ktorej nám padajú sánky sú rýchli ako vietor. A osedlať ich je nemožné jednak pre tú rýchlosť aj ich hrdosť.

Jednorožce sa po rokoch vďaka svojej sile, odvahe a rýchlosti začali považovať za božskú silu, ktorá žije nie na nebi ale medzi nami ľuďmi.

 

 

 

Od koní ich okrem rýchlejších nohý odlišuje roh, ktorý musí mať každý jeden jedinec zaznamenaný ako jednorožec. Adam vraj pomenoval ako prvé zviera na svete jednorožca. Bohovi sa tento tvor natoľko páčil, že sa zohol z neba a svojou veľkou rukou sa dotkol hlavy jednorožca. Jemu tam v tej sekunde vyrástol nádherný roh, ktorý bol jedinečný. Okrem toho, že sa stal znakom jednorožcov mal aj schopnosť v lese liečiť. Keďže jednorožce podobne ako dryády chránia les bol im užitočný. Podľa báji dokázal uzdraviť pôdu i lesnú vodu, či potôčik. Okrem ich kúzelnej sile , ktorú im dodala roh ovládajú ďalšiu mágiu. Aj keď neviem či sa to tak dá pomenovať „mágia“. Podľa mnohých povestí sú totiž proti mágii imúnny. A zabiť ich či poraziť nie je možné. Samozrejme, že mnohí mocní arcimágovia to dokázali. Ale okrem rohu, ktorý mnohokrát ani nefungoval v ich prospech a krvi, ktorá ich zmenila na obludy, čo museli žiť následne dvojitý život v jednej osobe, zo smrti jednorožca nič nemali.

 jednorožec válečný

 

Keďže sme si ujasnili , že neboli iba biely akými teda mohli byť ...

Jednorožec morský- Tento tvor sa označuje aj ako- Poseidonov kôň-. Má modrozelenú farbu a je veľmi plachý. Žije iba v moriach a oceánoch. Dokáže chodiť po hladine alebo jednoducho plávať  pod vodou. Vedie samotársky život alebo ho zahliadnete vo veľkých stádach. Živí sa morskými riasami.

 

Jednorožec tlustorohý- Tento jednorožec je veľmi silný a mohutný, má zároveň aj najväčší roh. Je na neho aj patrične hrdý i , keď v ňom nemá skoro žiadnu magickú moc. Často je zachytený na obrázkoch známych maliarov .Žije v lesoch. Živí sa predovšetkým papradinami.

 

Jednorožec modrý -Zimné jednorožec posiate modrými znakmi inak povedané fliačikmi. Má veľkú magickú moc. Jeho pohľad má hypnotizujúci účinok. Patrí medzi nočné druhy zvierat aj jednorožcov. Podľa povier sa vraj živý snehom. Vo všeobecnosti žije sám.

 

Jednorožec vojnový Čierny jednorožec, predtým často používaný pre vojnové ťaženia. Má najviac špicatý roh zo všetkých druhov. Pokiaľ je dobre vycvičený, poslúcha na slovo, no aj tak ho vo vnútri nikdy neskrotíte a neskôr vás zradí.. V bitke môže byť veľmi silným nepriateľom. Dokáže prekliať alebo uhranúť človeka.

 

Jednorožec hmlový- Tento jednorožec má krátky roh a biele až modrofialové sfarbenie. Zjavuje sa za ranných hmiel. Často sa zjaví na krátku chvíľku za splnu. Je nemožné nájsť jeho stopy, chodí totiž po hmle. Okolo neho poletujú motýle. Je veľmi mierumilovný. Živí sa rannou rosou.jednorožec modrý

 

 

Fakty, pravda či výmysel?

 

Skutočne existoval biely jednorožec? Ten ktorý je vyobrazený na toľkých obrazoch alebo len jeden blázon dostal nápad a ten sa tak rozniesol? Grécky lekár, ktorý navštívil roku 416 pred naším letopočtom Indiu napísal: „ V Indii som uvidel žiť zviera väčšie ako kôň, s bielym telom, tmavomodrou hlavou a tmavomodrými očami, ktorému z hlavy vyrastal roh. Domnieval som sa že mal 45 cm. ale mohol byť aj dlhší, u koreňa bol biely, uprostred čierny a na ostrej špičke karmínový.

Plinius Starší sa v 1. storočí nášho letopočtu zmieňujú vo svojej Prírodovede o „monocerovi“. Jednorožcovi , ktorý mal uprostred čela dlhý roh. Indický Sírové naňho usporiadali mnohé lovy, nebolo však možné chytiť ho živého.

Neúnavná je zúrivosť jednorožca, keď proti nemu stojí lovec, "píše kronikár Jerome z Tours." Baránkom sa však stane, keď ucíti čistú pannu. Krotký príde, zloží hrivu v jej klin a spokojne zaspí. Vtedy je najlepšie ho zabiť.
Ako však kronikár podotýka, musí ísť o pannu "prirodzeného veku". Staršie ženy, jednorožce nepriťahoval (európski poľovníci podstatu lovu "na pannu" prevzali od afrických kolegov; tí zase v lese vnadili tancujúce opice: nosorožca pohľad na ne hypnotizovala a obri sa potom stávali ľahkou korisťou).

Jednorožci sa sporadicky vyskytovali ešte v 17. storočí. Avšak čas a čoraz rozsiahlejšie vojenské konflikty toto plaché zviera vytlačili z prirodzených oblastí výskytu. Napriek tomu však táto bájna „obluda“ doteraz zrejme nevymizla. Jej výskyt je dokladovaný nielen v odbornej mytologickej literatúre, ale aj vo fantasy čítaní.
V stredovekých dobách bol jednorožec vážený tvor práve pre svoj roh, ktorý v rozmletej podobe pôsobil ako protijed proti všetkým známym jedom. Ale dnes už vieme, že rohy jednorožcov, ktoré sa nachádzali v pokladniciach chrámov, alebo vladárov boli väčšinou slonovinové kly narvala alebo mroža, ktorým sa v súlade so stredovekým názorom, že každý tvor má svoj morský obraz hovorilo morské jednorožce.

 
Tak ako to teda bolo, žili jednorožce alebo sú len výplod našich fantázií? Ak žili, možno boli práve pre svoj roh vyhubení, ale možno niekde v nedotknutej prírode, v hlbokom lese chodí v noci k lune.

 

 

 

 Verí sa že jednorožci mali kúzelnú moc. Ich krv bola cestou k nesmrteľnosti.

Ale kto bol tak hnusný a začal jednorožca zabíjať bol celý svoj život (nesmrteľný život čiže večnosť) prekliaty kliadbou zla.

Inak jednorožci milujú všetko živé a kto im niekedy pomohol, stáva sa ich najlepším priateľom navždy.

Jednorožce zná snad každý z vás. Překrásné zvíře... Poprvé jej před dvěmatisící lety popsal řecký Ktésiás, který tvrdil, že jednorožec je původem z Indie a je veliký zhruba, jako osel. Má bílou barvu, modré oči a zprostřed čela mu vyrůstá asi 45 cm dlouhý roh - bílý u hlavy, černý uprostřed a tmevě rudý na špišce - , který měl magické schopnosti. Když jste jej oddělili od hlavy a vyrobili z něj pohár, chránil každého, kdo se z něj napil před jedy. Tyto nádoby však není lehké sehnat, neboť díky své rychlosti, síle a útočné povaze je jednorožec téměř nepolapitelným stvořením.

V průběhu let se oběvilo hned několik druhů jednorožců, ale ve většině případů se jednalo o omyly (např. si lidé spletli jednorožce s kozou, která přišla o jeden roh, nebo vidlěi kamzíka z profilu a hnedka si mysleli, že je to jednorožec.) Tak vznikaly představy o otm, že jednorožec má kozí, nebo jelení hlavu, kančí nohy, jeden metr dlouhý černý roh (vypůjčeno od indického nosorožce). Po čase se však začlo oběvovat opět popsání jednorožce, tak jak jej známe dnes.

jednorožec

Jendorožci se vyskytují ve všech hustě zalesněných oblastech Evropy a Asie, jsou ale nepotvrzené zprávy o tom, že žijí i v Africe. Jednorožci vypadají, jakou snehobílí koni s dlouhým rohe vyrustajícím z čela. Jejihc mláďata mají zlatou barvu, která se pře jejich dospělostí začne měnit spíše na stříbrnou. roh krev a žíně jednorožce mají vysoké kouzlené vlastnosti. Josu plaší a styku s lidmi se vyhýbají - navázat kontakt dovolí spíše ženě čí dívce, než-li muž nebo chlapci. Jak už jsem již podotkla, jsou vleice rychlí, tak chytit je není lehké... Jednorožci milují vše živé a jsou zcela mírumilovní (pokud je ovšem někdo nechce napadnout, či jim jinak ublížit).

 

DRUHY JEDNOROŽCOV

Jednorožec mořský-

Tento tvor se označuje také jako -Poseidonův kůň-. Má modrozelenou barvu a je velmi plachý. Žije pouze v mořích a oceánech. Dokáže chodit po hladině nebo jednoduše žít pod vodou. Žije samotářsky či po velkých stádech. Živí se mořskými řasami.

jednorožec mořský

Jednorožec tlustorohý-Tento jednorožec je velmi silný a mohutný, zároveň má také největší roh. Je na něj také patřičně hrdý. Často je zachycován na obrázcích. V rohu nemá skoro žádnou magickou moc. Žije v lesích. Živí se především kapradinami.

jednorožec tludtorohý

Jednorožec modrý-Zimní jednorožec posetý modrými znaky.Má velkou magickou. Jeho pohled má hypmotizující účinek. Patří mezi noční druhy jednorožců.Živí se sněhem. Žije sám.

 

Jednorožec válečný-Černý jednorožec, dříve často používaný pro válečná tažení. má nejšpičatější roh. Pokud je dobře vycvičený, poslouchá na slovo. V bitvě může být velmi mocným nepřítelem. Dokáže proklít nebo uhranout člověka. Je čím dál méně používán pro válečné účely.

 

Jednorožec džungľový- tento vzácny jednorožec sa vyskytuje v džungliach a pralesoch. Obdivuhodný je jeho "kožúšok" pre ktorý je stále častejšie hľadaný a lovený. Jeho roh má obrovskú čarovnú moc. 6ivý sa ovocím a žije v stádach. Nejaké zviera ho nelový pretože pre sfarbenie si myslia že je to šelma.

 

 

Okrídlený jednorožec (VEGAS) - Tento jednorožec má vlastnosti všetkých obyčajných lesných jednorožcov. Ale krížením s pegasom vznikol okrídlený. 6ivý sa kapřadím a taky ořechmi. Je mírumilovný ale plachý. Dôveru si môže získať iba u dívek a žen.